2015 Web Tasarım Trendleri

Etiketler:

2015 Web Tasarım Trendleri

Web Tasarım∙ 12.01.2015 ∙14:09

2015 yılına girdik ve yeni yılda web tasarımlarında neler bizi bekliyor bir göz atalım.


Geçen yıla baktığımızda, tasarım trendlerinde büyük yenilikler görmüştük. Bunlar, Code-Free tasarım, Responsive (Duyarlı) tasarım, Flat tasarımların kullanılmaya başlanması, tek sayfa tasarımlar ve daha niceleri. Bazı tasarım trendleri uzun zaman yaşamını sürdürse de, tasarım dünyası kendini sürekli yenilemeye devam ediyor.


Yeni yılda (2015) web tasarım trendlerine birlikte göz atalım.


 • Daha Esnek Tipografi


  Web tasarımlarında, tipografi güçlü bir iletişim yolu olarak daha çok kullanılacak. 2015 ile beraber eski trend, küçük ve birbirine yakın yazılar web tasarımlardan nihayet çıkıyorlar. Aslında bu yeni bir konu değil, 2006 yılından beri üzerinde durulan bir durum.


  Web Tasarımı üzerinde okunabilirliği etkileyen üç ana unsur vardır.


  1) Yazı Boyutu

  2) Kolon Genişliği

  3) Satır Yüksekliği


  Araştırmalardanda anlaşılıyor ki, daha büyük yazılar web sitesi üzerinde okunabilirliği arttırmıştır. Tasarımcılar bunu göz önünde bulundurarak tasarımlarında, responsive yazı tipleri ve görseller kullanmaya başlayacaklar.

 • Web tasarımında kodlama zorunlu olmayacak


  Tasarımcılar ile yazılımcılar arasında sürekli bir iş bölümü vardır; tasarımcılar hayal eder ve sanatını uygular, yazılımcılar ise bunu çalışır hale getirip hayat verirlerdi. Fakat bu iş bölümü gelişen tasarım araçlarıyla değişmeye başlıyor.


  Oysaki artık tasarımcılar, çok az kod yazarak profesyonel web siteleri hazırlayabilir hale geldi. Durum böyle olunca tasarımcılar, yazılımcılara ihtiyaç duymaksızın kaliteli web siteleri tasarlayıp, hayata geçirebiliyorlar.

 • Responsive tasarımların önemi artacak


  Bir kaç yıl önce kullanılmaya başlanan responsive ( duyarlı ) tasarımlar, günün şartlarında bilgisayar, tablet ve telefonlar için kullanılıyordu. Fakat değişen teknolojilerle beraber günlük hayatımıza giren akıllı TV’ler, akıllı saatler ve bu tarz “akıllı” ev sistemleriyle beraber responsive tasarımların sınırları da her geçen gün genişliyor.


  Her platformun kendine özgü zorlukları olsa da, tablet ve telefonlar çok benzer işletim sistemlerine sahip ve bu cihazlarda önemli olan tasarımların ekrana yeterince sığması ve gezinmenin de bu boyut değişiminden etkilenmemesi olacak.


  Yine de 2015 yılının sonuna doğru gelişen teknolojilerin tasarımcıları bu konuda biraz sıkıştıracağını düşünüyoruz. Bu nedenle, çözüm alternatiflerinin en kısa zamanda düşünülmesi gerekiyor.olabilir.

 • Flat tasarım hakimiyetine devam


  2014 yılı web tasarım trendlerine baktığımızda, büyük bir patlama yapan flat tasarımılar bu senede değerini korumaya devam edecek.

  Flat tasarım, sitelerin daha derli toplu, hızlı ve içerik odaklı olmasını sağlayan güçlü özellikler taşıyor.


  Bu gelişimin en büyük destekleyicisi ve uygulayıcısı olan Google her geçen gün tüm çözümlerine flat tasarımı eklemeye devam ettikçe, takipçileri de bundan tabiî ki etkileniyor.


  Flat tasarım, estetik görünmenin yanında, bir çok kullanım kolaylığı ve okunabilirlik avantajını da yanında getiriyor. Bu sayede bir ziyaretçi sitenize girdiği anda oluşturduğunuz cok fazla içerik ve görseller arasında kaybolmak yerine hedefine kısa yoldan ulaşacak ve size olan minnettarlığını sayfanızı sık kullanılanlarına ekleyerek veya sizden alışveriş yaparak gösterecektir.

Benzer Konular

Konular

Popüler