Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality/AR) Nedir?

Etiketler:

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality/AR) Nedir?

Teknoloji∙ 21.07.2017 ∙10:30

Artırılmış gerçeklik, kullanıcının gerçek dünyadaki görüntüsü üzerine bilgisayar tarafından üretilen görüntüler eklenen bir teknolojidir. Bu görüntüler tipik olarak 3D modeller, videolar ve bilgiler biçimindedir. En basit yol telefonu kullanmaktır. Bilinen en iyi örnek, Pokemon Go'dur - ancak insanlara yol tarifi veren sanal tabelalar veya sanat galerileri ile sanat eserlerine rehberlik etmek için de kullanılır.


Artırılmış gerçeklik nedir?

AR nasıl çalışır?
Artırılmış gerçeklik tabletler, akıllı telefonlar ve PC'ler gibi dijital cihazlarla birlikte çalışır. Fiziksel görüntülere dijital görüntüler ekleyen yazılımlar, sensörler ve dijital projektörler içerir.


AR birçok farklı biçimde oluşturulabilir ve tüketilebilir. Örneğin, Google Glass, 2D görüntüleri gözlük camlarına yansıtarak kullanıcıya farklı deneyimler sunuyor.


Artırılmış gerçeklik nasıl çalışır?

AR "tarama modu" olan bir kamera kullanır. Blippar gibi bazı AR oluşturma uygulamalarını kullanmak için, şekiller ve köşelerden oluşan bir veritabanı oluşturarak tarama kamerasını odadaki farklı nesnelere yönlendirmek gerekir. Kamera veritabanından bir 'tetikleyici' nesne tespit ettikten sonra, ekrandaki bir dijital nesne ile aşağıdaki videoda görüldüğü gibi hedef nesnenin pozisyonunda gösterir.
Aslında günlük yaşantımızda farkında olmadan AR kullanabiliyoruz. Snapchat'ın selfie filtreleri , Pokémon Go, Facebook'un hareket, yüz maskeleri ve animasyonlar AR olarak gerçekleştiriliyor.


Artırılmış gerçeklik hangi alanlarda kullanılıyor?

AR şu an için hangi alanlarda kullanılıyor?
AR'nin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını keşfetmek yararlı olabilir, ancak önemli olan AR'ın endüstriyel ve meslek alanlarını nasıl etkileyebileceğidir.


Mimarlık, eğitim, oyun, sinema, tıp, çocuk kitapları, milli savunma gibi alanlarda AR deneniyor ve kullanılıyor.


AR, etkileşimli bir deneyim sunarken çevrimiçi reklam öğelerini birleştirmek isteyen birçok şirket tarafından benimsenen yeni bir stratejidir. Örneğin, XX marka reklamcılık için içerik oluşturan bir AR şirketi düşünelim. Tüketiciler XX uygulamasını ücretsiz indirebilir ve geleneksel bir broşürde akıllı telefonun üzerine gelebilir ve daha sonra bir 3D karakter veya sahne görüntülenir veya ürünle ilgili ek bilgi veya marka web sitesine geri bağlantı olur.


AR ile ilgili birkaç videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz


Benzer Konular

Konular

Popüler