sosyal-medya

Twitter Web Tasarımını Yeniledi

Etiketler:

Web Tasarım∙ 25.04.2014 ∙17:45

Twitter bir süredir test ettiği yeni web arayüzünü kullanıcılara sunmaya başladığını duyurdu. Twitter’ın web üzerindeki görünümü bu yeni tasarımla birlikte Android ve iOS uygulamalarının arayüzüne bir adım daha yaklaşırken daha temiz ve düz görünümü ile dikkat çekiyor.

Facebook “Im A Voter” İle 1,2 Milyar Kullanıcısını Oy Vermeye Çağırıyor

Etiketler:

Sosyal Medya∙ 22.05.2014 ∙14:25

Facebook‘un seçimlerde oy vermenin önemine yönelik girişimi olarak öne çıkan “I’m a Voter” butonu şimdi globale yayılıyor. Kullanıcıların Facebook üzerinden arkadaşlarına oy verdiklerini duyurmasına yarayan “I’m a Voter” butonunu böylelikle her ülke kendi seçim döneminde kullanabilecek.

Aşıksanız Facebook anlıyor

Etiketler:

Sosyal Medya∙ 29.09.2014 ∙14:15

Bir hayli garip olsa da birisine aşık olduğunuzda ya da yeni bir ilişkiye başlamadan önce ki evrenizi Facebook anlayabiliyor. Bu tabi ki Facebook’ta çalışan veri uzmanları tarafından gerçekleştiriliyor. Veri uzmanı olan Carlos Diuk bu tespitleri hakkında kısa bir açıklama da bulunuyor. Diuk’un anlattıklarına göre çiftler yeni bir ilişkiye başlamadan önce Facebook hesap duvarında ki paylaşımlar giderek artış gösteriyor. Çiftlerin ilişkisi başlamadan bir kaç gün önce gözle görülür derece paylaşım sayısının arttığını açıklayan Diuk ilişki başladıktan sonra da paylaşımların giderek azaldığını belirtiyor. Bunun yanı sıra veri analizleri üzerinde yapmış olduğunuz paylaşımlara bakarak sizin evli ya da bekar olduğunuzu da anlayabilir. Oldukça ilginç ve bir o kadar da doğru tespitte bulunan uzmanların bu araştırmalarının sonucunda daha neler öğreneceğimizi zamanla göreceğiz.

Ünlüler sadece tweet atarak ne kadar kazanıyor?

Etiketler:

Sosyal Medya∙ 27.10.2014 ∙13:20

Televizyon, sinema ya da spor dünyasının ünlü yüzleri, kendilerini üne kavuşturan meslekleriyle her ne kadar gelir elde ediyor olsalar da da sosyal medyayı, özellikle de Twitter’ı ekstra gelir kaynağı haline getirmiş durumdalar. Ünlüler, büyük ölçüde markaların hazırladıkları promosyon çalışmaları kapsamında yer aldıkları sosyal medya kampanyalarından önemli gelirler elde ediyor. Dünya çapında şöhretleriyle göz kamaştıran, özenilen ve hayranlık duyulan ünlülerin paylaşımlarını, markalar ürün veya marka tanıtımlarını hedef kitlelerine farklı bir yoldan ulaştırmak için kullanarak, başarılı bir fikre imza atmış oldular. Hatta artık ünlüler açısından para kazanmanın en kolay yollarından biri, bir marka için sosyal medya üzerinden paylaşım yapmak olabilir.

Facebook’un yeni özelliğiyle arkadaşlarınıza kişiselleştirilmiş videolarla teşekkür edin

Etiketler:

Sosyal Medya∙ 13.11.2014 ∙11:39

10. yılı için hazırladığı kişiselleştirilmiş video ile beklentinin üzerinde ilgiyle karşılaşan Facebook yine kişiselleştirilmiş video projesiyle karşımızda. Şubat ayında 10. yılı için hazırladığı Look Back ile kullanıcılarının hatıralarını tazeleten Facebook yeni projesi Teşekkür Et ile kullanıcıların arkadaşlarına kişiselleştirilmiş video ile hafızları tazeleyerek teşekkür etmesine olanak tanıyor. Facebook’un video odağında yatırımlarını gösteren projenin detaylarını birlikte inceleyelim. Kullanıcıların arkadaşlarına teşekkür etmesi için Teşekkür Et sayfasını oluşturan Facebook buradan ilgili arkadaşları listeliyor. Kişiler arasında seçim yaptıktan sonra Eski Arkadaş ve Arkadaş olarak ayrım yaptıran Facebook birlikte fotoğrafları derleyerek videonun oluşturulmasını sağlıyor. Arkadaşınıza kişiselleştirilmiş video ile teşekkür etmek istiyorsanız buradan başlayabilirisiniz.

LinkedIn Anasayfa tasarımını değiştiriyor

Etiketler:

Web Tasarım∙ 12.12.2014 ∙15:14

Bu hafta bütün kullanıcılara yeni ana sayfanın açılacağını duyuran LinkedIn, ‘Her şey sizinle ilgili’ sloganıyla yeni tasarımını tanıttı. Henüz tüm kullanıcılar için bu değişiklik aktif olmasa da, bazılarımız ana sayfalarında bu değişiklikleri görmüş olabilir. Yeni tasarımda çok radikal değişiklikler olduğunu söylemek güç, ancak artık paylaşılan içeriklerin daha görünür olduğunu söyleyebiliriz. Ana sayfanın üst bölümünde profil görüntülenme sayısı ve gönderilerinizle etkileşime geçen kullanıcıları gösteren bir küçük istatistik alanı var. Bu alanın hemen sağında yeni bir fonksiyon olan ‘Keep in Touch’ kutucuğu bizi karşılıyor.Bu bölümde ise son zamanlarda etkileşimde bulunmadığınız bağlantılarınızla nasıl etkileşime geçebileceğinize dair öneriler yer alıyor. Örneğin LinkedIn, size önerdiği bağlantının son gönderisini beğenerek onunla etkileşime geçebileceğinizi öneriyor. Ana sayfanızdaki akışta da değişikliğe giden LinkedIn, artık daha akıllı bir algoritmayla içerik akışınızı düzenleyecek. Böylece sizin için daha önemli kişiler ve daha önemli içerikler önceliklenerek ana sayfanızda görünür hale gelecek.

Sosyal medya yol haritanızı gözden geçirmenin zamanı gelmedi mi

Etiketler:

Sosyal Medya∙ 16.12.2014 ∙11:47

Sosyal medya kullanıcı sayısı, mobil cihaz kullanım oranları, internet kullanıcı sayısı, yeni sosyal ağlar … Senelerce markaların sosyal medya kullanımını tetiklemek amacıyla sunulan efsanevi rakamların sadece birkaçı. Bu rakamları artık arkada bırakıp farklı konulara odaklanabiliyoruz çünkü Türkiye’de markaların hepsi bir şekilde sosyal medyada var olması gerektiğinin farkında ve büyük bir bölümü bunun için çalışmalar yapıyor. Bir şeye inanmak ve başlamak büyük bir adım fakat doğru bir şekilde yapabilmek bu kadar kolay değil. İşe biraz daha profesyonel yaklaşmak, mantık çerçevesinde hareket etmek oldukça önemli. Aves Tasarım ve Reklam Ajansı Sosyal Medya Danışmanlığı konusunda size her zaman yardımcı olmaya hazır.

Facebook Hesabınız Kapanabilir

Etiketler:

Sosyal Medya∙ 17.12.2014 ∙13:05

Facebook kullanıcıları bugünlerde oldukça dertli. Nedeni ise Facebook’un soyadını veya orijinal adını kullanmadığını saptadığı kullanıcılarının hesaplarını herhangi bir uyarı vermeden engellemesi. Bu durumda Facebook hesabınıza girmek istediğinizde karşınıza İngilizce olarak şu yazı çıkıyor: “Facebook hesabınızdaki ismin gerçek adınız olmadığı anlaşılıyor.

Arkadaşlarının kiminle iletişim kurduğunu anlaması için herkese gerçek hayattaki isimlerini kullanmasını öneriyoruz”. Bu yazı altında ise kimlik, sürücü belgesi veya pasaportunuzun fotoğrafını çekip yüklemeniz talep ediliyor ve Facebook ekibinin “kimliğinizin doğruluğuna inandıktan sonra” hesabınızı geri vereceği açıklanıyor.

İşlerini veya yurtdışıyla ilişkilerini Facebook üzerinden yürüten ve gerçek adını kullandığı halde örneğin soyadını kullanmak istemeyen kullanıcılar, hesaplarının engellenmesiyle birlikte oldukça zor durumda bırakılıyor. Üstelik “Facebook ekibi” gibi “genel” bir birimin kimlik gibi önemli bir belgeyi istemesi kişilik ve gizlilik haklarına aykırı bir tutum olarak görülüyor.

Facebook, kimlik bilgilerinizin güvende olduğunu açıklıyor olsa da şirketin bu düşüncesiz ve sert tutumuna karşı alternatif bir çözüm bulması kullanıcıların talepleri arasında. Üstelik engellenen kullanıcı, kimliğinin fotoğrafını çekip yollasa bile uzun bir süre geri dönüş alamayabiliyor. Bu da önemli iletişim kanallarına Facebook hesabı üzerinden ulaşan kişileri oldukça zor durumda bırakıyor.

Facebook Her Üyesi İçin 10 Bin Dolar Tazminat Ödeyebilir

Etiketler:

Sosyal Medya∙ 27.12.2014 ∙11:35

Kullanıcılarının gizliliğini iddia ettiği gerekçesiyle son dönemlerde sıkça gündemde olan Facebook, benzer bir iddia yüzünden mahkemeye verildi.


1.35 milyar aktif kullancısı bulunan Facebook'un yasalara aykırı olarak üyeler arasındaki mesajlaşmaları taradığı ve bu sayede hangi üyeye hangi reklamı göstereceğine karar verdiği iddia ediliyor. Facebook kullanıcısı Matthew Campbell, konuyu mahkemeye taşıdı ve sosyal medya sitesinin bu uygulamasından dolayı üyelerine tazminat ödemesini talep etti.


Yaklaşık 2 senedir bu uygulamaya devam eden Facebook, bu sayede kullanıcılarının profilini çıkarıyor ve onlara ilgilerini çekecek reklamları sunarak bu alandaki gelirini arttırıyor.


Bu iddianın mahkemeye taşınması üzerine Konuyla ilgili bir açıklama yapan ABD merkezli şirket, Facebook'un bu uygulama kapsamında kanunların dışında hareket etmediği belirtildi.


Şikayeti inceleyen Yargıç Phyllis Hamilton davanın açılmasına karar verdi. ABD'nin Kaliforniya eyaletinde görülecek davanın Facebook alehinde bir kararla neticelenmesi durumunda şirketin tarihi bir tazminat (10 bin Dolar) ödemek zorunda kalabileceği düşünülüyor.


WhatsApp’ı Artık Bilgisayarda Kullanmak Mümkün Olacak

Etiketler:

Sosyal Medya∙ 22.01.2015 ∙14:09

Dünya üzerinde 1 milyar kullanıcıya yakın abonesi olan mobil uygulamayı çıkardığı son güncelleme ile artık bilgisayarlarımızdan da kullanmak mümkün.


Yapılan açıklamaya göre şimdilik sadece Android, Blackberry ve Windows kullanıcılarının yararlanacağı güncellemede Apple geride kalmış gözüküyor. WhatsApp yazışmalarına hem mobil hem de web üzerinden kesintisiz olarak devam edilebilecek.Nasıl Kullanacağım.


Whatsapp uygulamasını bilgisayarında da kullanmak isteyen kullanıcılar öncelikle Google Chrome tarayıcısından http://web.whatsapp.com adresine girmelere gerekmektedir. Ekranda bir QR kodu olacak.


Ekrandaki QR kodunu telefonunuzdaki Whatsapp uygulamanıza taratarak mobil cihazınızı web uygulaması ile eşleştirebilirsiniz.


Sonrasında WhatsApp yazışmalarınıza hem telefondan hem de bilgisayarınızdan devam edebilirsiniz.

Konular

Popüler