Görme Engellilerin Dünyayı Tanımlamasına Işık Olan Microsoft’un Yeni Uygulaması-Seeing Al.

Etiketler:

Görme Engellilerin Dünyayı Tanımlamasına Işık Olan Microsoft’un Yeni Uygulaması-Seeing Al.

Teknoloji∙ 13.07.2017 ∙15:20

Microsoft görme engellilerin hayatını kolaylaştırabilecek, yapay zeka destekli bir uygulama geliştirdi. Uygulamayı indiren kullanıcılar Seeing Al sayesinde kamerayı yönlendirdikleri yere göre karşısındakinin kim olduklarını, neler hissettiklerini, veya bir ürünün ne olduğunu anlayabilecekler. Uygulama yapay zeka destekli çalışıyor.


Daha önceden ugulamanın prototipini sunan Microsoft şu an sadece ABD’de ve yalnız IOS cihazlarda indirebilinen uygulamayı piyasaya sürdü. Diğer ülkeler ve farklı işletim sistemleri için uygulamanın ne zaman indirilebileceği konusunda henüz bir açıklama bulunmuyor.


Uygulamanın, kişilerin kim oldukları, yaşları ve duygularını tahmin etmenin yanı sıra barkod ile ev eşyaları tanıma, tarama ve belge okuma seçenekleri de mevcut. Ayrıca dolar banknotları da ayırt edebilme özelliğine sahip.


Seeing Al, dronelar gibi yapay sinir ağları kullanarak çevreyi tanıyor. İnternet bağlantısı zayıf olsa dahi temel fonksiyonları kendi içinde gerçekleştiği için kullanıcıları zor durumda bırakmıyor. Ancak geniş çevre tanıma veya el yazısı okuma seçenekleri için internet bağlantısı olmadan işlem yapılmıyor.


Uygulamanın tanıtım videosuna buradan erişebilirsiniz.Benzer Konular

Konular

Popüler