2015’te dijital pazarlama trendleri neler olacak?

Etiketler:

Güncel∙ 22.12.2014 ∙11:10

2014 yılı geride kalıyor. Şirketlerin önümüzdeki yıl için gelişen teknolojik şartlara bağlı olarak pazarlama stratejilerini hazırlama vakti. Şirketler isteselerde istemeselerde dijital pazarlamayı genel pazarlama stratejilerine eklemek zorunda.


Birçok pazarlama uzmanı direk olmasada dolaylı yollardan sosyal medya’da almış oldukları like, paylaşım, twit ve tıklanma oranları ile dijital pazarlama çalışmalarını izlemeye almakta. Kimi reklam ajanslarıda sosyal verileri düzenli olarak toplayıp bir araya getirerek müşteri ihtiyaçlarına yönelik daha kişisel ve ilgili içerik üretiyorlar. Yakın zamanda başarılı firmalar dikkatlerini inbound pazarlama tekniklerine odaklayarak müşterilerini sınıflandırabiliyor ve değişik sosyal medya platformlarında çeşitli online pazarlama stratejileri uygulayabiliyorlar. .


Sosyal Medya Pazarlaması


Kurumlar, müşterilerinin demografik yapısı hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Buna ek olarak, sosyal medya platformlarında en yeni ve güncel trendleri takip ederler. Şirketlerin sunmuş oldukları ürün ve hizmetlerde söz sahibi olmalarının ve müşterileri ile aralarında güven oluşturmalarının ana yollarından bir tanesi de müşterilerine ilginç ve kullanışlı bilgilerin olduğu kaliteli içerik sunmaktan geçer. Şirketler, sosyal medya kanalları ile entegre pazarlama stratejileri oluşturarak müşterileri arasında marka bilinilirliği oluştururlar.


Arama Motoru Optimizasyonu


Google, Yahoo, Bing ve diğer arama motorlarının hedefleri, kullanıcılara en ilgili ve en kaliteli içeriği sunmaktır. Özellikle son dönemde sosyal medya platformlarının arama motorları üzerindeki etkisi yatsınamaz. Birçok kullanıcı sosyal medya kanalları üzerinde içerik paylaştıkça arama motorlarındaki yerlerini alacaktır. En üst sıradaki arama sonuçlarının sosyal platformlarda en çok paylaşılan içerik olması dolayısı ile tesadüf olamaz. Aynı zamanda sosyal platformlarda çok sık paylaşılan bir içerik güven anlamında da kullanıcılarda bir algı oluşturacaktır. Birçok şirketin sosyal medya paylaşım butonlarını sitelerine eklemelerinin ve de paylaşımları ziyaretçilerin kendi sosyal medya hesaplarında paylaşmalarını istemelerinin ana sebebi de budur.


Mobil Pazarlama


Mobil hayatın tam ortasında yaşıyoruz. Şirketler artık mobil ortamda rahat görünebilen, okunabilen ve de paylaşılabilen arayüzler oluşturmaya zorlanmış vaziyette bir anlamda. Pazarlama e-mailleri, e-bültenler, web siteleri ve paylaşımlar gibi birçok içerik mobile uygun hale getiriliyor. Forbes’a göre, 2017’ye kadar satılacak olan cep telefonlarının %87’si akıllı telefonlar ve tabletler olacak. Şirketler ister mobil tabanlı bir arayüz geliştirsinler ister sitelerini mobil uyumlu hale getirsinler, mobil cihaz kullanıcılarına olumlu deneyim yaşatmak adına gelişmeleri ve değişimi yakından takip etmek ve uygulamak zorundalar.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun

Etiketler:

Güncel∙ 29.10.2014 ∙13:46

Bu toprakları yurt edinmiş, bütün insanları kucaklayan bir millet kavramını bize öğreten, büyük ATATÜRK'ün izinden her zaman yürümeye devam edeceğiz.

Konular

Popüler