Sosyal Medyada Etkileşiminizi Arttıracak Pazarlama Önerileri

Etiketler:

Sosyal Medya∙ 07.08.2017 ∙11:04

Sosyal Medya pazarlama tekniklerinden 4 önemli mecrayı sizin için derledik.

1-Facebook Soruları
Facebook etkileşimleriniz azaldığını düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Çünkü; Facebook, zaman geçtikçe organik erişimleri düşürüyor. Reklam çıkmadığımız paylaşımlarımızın yalnız %1’lik kısmı takipçilere ulaşmakta. Bu nedenle paylaşımlarımızı, takipçilerimize göstermek zor hale gelmiş durumda. Peki paylaşımlarımızı, takipçilerimize daha fazla gösterebilmek için nasıl bir yol izlemek gerekmektedir? %100 etkileşim alan paylaşımlar araştırmalara göre içerisinde soru cümlesi bulunduran paylaşımlar oluyor. Normal paylaşımların etkileşim oranları, soru cümlesi bulunduran paylaşımlara göre daha düşük oluyor. Soru içeren kelimeyi, cümlenin neresinde kullandığımıza göre etkileşim oranı değişiyor. Örnek verecek olursak; soru içeren kelimeleri paylaşım içeriklerinin sonuna yazdığınızda etkileşim oranınız ortalama %15 daha fazla oluyor. Diğer yandan soru içeren kelimeler paylaşım içeriklerinin başında veya ortasındaysa fazla etkileşim sağlayamayabiliyor. Bu yöntemi kendi yönettiğiniz sayfanızda deneyerek gözlemleyebilirsiniz.

Facebook etkileşim arttırma

2-Twitter Karakterleri
Tweetlerinizin hiç okunmadığını ve etkileşim almadığını düşünüyor olabilirsiniz. Twitter'ın 140 karakter limitini tamamıyla doldurmak zorunda değilsiniz. Yapılan araştırmalara göre en iyi tweet uzunluğunun ortalama 70-100 karakter arası olması gerektiği ortaya çıkmıştır. 100 ve altı karakterde olan tweetler ortalama %17 oranında daha fazla etkileşim alıyor.

Twitter etkileşim arttırımı

3- Instagram’ın Hashtagleri
Instagram’da başarılı içerikler üretmek istiyorsanız, paylaşımlarınızla alakalı hashtagler kullanmalısınız. En uygun hashtagleri nasıl kullanabilirsiniz? Sektörünüz ile ilgili kullanılan kelimeleri düşünelim. Düşündüğünüz hashtagi arama çubuğuna yazın (Örneğin, Dayanıklı Tüketim Eşyası satıcısıysanız; #Ankastre gibi.) ve hashtag ile yapılan kullanım sayısını gözlemleyin. Yüksek oranda etkileşim ve çok fazla takipçi sayısı varsa, bundan sonra kullanmanız gereken hashtag bu olabilir. Bulduğunuz hashtagi aratırken, Instagram'ın size önerdiği hashtaglere de göz atın ve hashtaglerin etkileşim, kullanım zenginliğini not edin.

Eskişehir sosyal medya etkileşim arttırma

4- Youtube Viral Videolar
Youtube video pazarlaması, doğru ve iletişimi kuvvetli şekilde yapıldığında, size farklılık katarken en fazla etkileşimi sağlayabilir. Metinleri ve blog yazılarını okumayan kitlelerin dikkatini video içeriklerle çekme şansı yakalayabilirsiniz. Video pazarlama için kullanacağınız video içerikler kendi yaratıcılığınıza bağlıdır. Örnekler: Firmanızda en son ne olup bittiğini video içerik olarak yayınlayabilirsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi içeren videolar paylaşabilirsiniz. Blog yazılarınızı video içerik olarak yayınlayabilirsiniz. İşiniz, sektörünüz ve hizmetleriniz ile ilgili bilgilendirici, tanıtıcı videolar paylaşabilirsiniz.

Youtube da etkileşim nasıl artar

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality/AR) Nedir?

Etiketler:

Teknoloji∙ 21.07.2017 ∙10:30

Artırılmış gerçeklik, kullanıcının gerçek dünyadaki görüntüsü üzerine bilgisayar tarafından üretilen görüntüler eklenen bir teknolojidir. Bu görüntüler tipik olarak 3D modeller, videolar ve bilgiler biçimindedir. En basit yol telefonu kullanmaktır. Bilinen en iyi örnek, Pokemon Go'dur - ancak insanlara yol tarifi veren sanal tabelalar veya sanat galerileri ile sanat eserlerine rehberlik etmek için de kullanılır.


Artırılmış gerçeklik nedir?

AR nasıl çalışır?
Artırılmış gerçeklik tabletler, akıllı telefonlar ve PC'ler gibi dijital cihazlarla birlikte çalışır. Fiziksel görüntülere dijital görüntüler ekleyen yazılımlar, sensörler ve dijital projektörler içerir.


AR birçok farklı biçimde oluşturulabilir ve tüketilebilir. Örneğin, Google Glass, 2D görüntüleri gözlük camlarına yansıtarak kullanıcıya farklı deneyimler sunuyor.


Artırılmış gerçeklik nasıl çalışır?

AR "tarama modu" olan bir kamera kullanır. Blippar gibi bazı AR oluşturma uygulamalarını kullanmak için, şekiller ve köşelerden oluşan bir veritabanı oluşturarak tarama kamerasını odadaki farklı nesnelere yönlendirmek gerekir. Kamera veritabanından bir 'tetikleyici' nesne tespit ettikten sonra, ekrandaki bir dijital nesne ile aşağıdaki videoda görüldüğü gibi hedef nesnenin pozisyonunda gösterir.
Aslında günlük yaşantımızda farkında olmadan AR kullanabiliyoruz. Snapchat'ın selfie filtreleri , Pokémon Go, Facebook'un hareket, yüz maskeleri ve animasyonlar AR olarak gerçekleştiriliyor.


Artırılmış gerçeklik hangi alanlarda kullanılıyor?

AR şu an için hangi alanlarda kullanılıyor?
AR'nin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını keşfetmek yararlı olabilir, ancak önemli olan AR'ın endüstriyel ve meslek alanlarını nasıl etkileyebileceğidir.


Mimarlık, eğitim, oyun, sinema, tıp, çocuk kitapları, milli savunma gibi alanlarda AR deneniyor ve kullanılıyor.


AR, etkileşimli bir deneyim sunarken çevrimiçi reklam öğelerini birleştirmek isteyen birçok şirket tarafından benimsenen yeni bir stratejidir. Örneğin, XX marka reklamcılık için içerik oluşturan bir AR şirketi düşünelim. Tüketiciler XX uygulamasını ücretsiz indirebilir ve geleneksel bir broşürde akıllı telefonun üzerine gelebilir ve daha sonra bir 3D karakter veya sahne görüntülenir veya ürünle ilgili ek bilgi veya marka web sitesine geri bağlantı olur.


AR ile ilgili birkaç videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz


Görme Engellilerin Dünyayı Tanımlamasına Işık Olan Microsoft’un Yeni Uygulaması-Seeing Al.

Etiketler:

Teknoloji∙ 13.07.2017 ∙15:20

Microsoft görme engellilerin hayatını kolaylaştırabilecek, yapay zeka destekli bir uygulama geliştirdi. Uygulamayı indiren kullanıcılar Seeing Al sayesinde kamerayı yönlendirdikleri yere göre karşısındakinin kim olduklarını, neler hissettiklerini, veya bir ürünün ne olduğunu anlayabilecekler. Uygulama yapay zeka destekli çalışıyor.


Daha önceden ugulamanın prototipini sunan Microsoft şu an sadece ABD’de ve yalnız IOS cihazlarda indirebilinen uygulamayı piyasaya sürdü. Diğer ülkeler ve farklı işletim sistemleri için uygulamanın ne zaman indirilebileceği konusunda henüz bir açıklama bulunmuyor.


Uygulamanın, kişilerin kim oldukları, yaşları ve duygularını tahmin etmenin yanı sıra barkod ile ev eşyaları tanıma, tarama ve belge okuma seçenekleri de mevcut. Ayrıca dolar banknotları da ayırt edebilme özelliğine sahip.


Seeing Al, dronelar gibi yapay sinir ağları kullanarak çevreyi tanıyor. İnternet bağlantısı zayıf olsa dahi temel fonksiyonları kendi içinde gerçekleştiği için kullanıcıları zor durumda bırakmıyor. Ancak geniş çevre tanıma veya el yazısı okuma seçenekleri için internet bağlantısı olmadan işlem yapılmıyor.


Uygulamanın tanıtım videosuna buradan erişebilirsiniz.Web Sitesi Yaptırırken Neleri Göz Önünde Bulundurmanız Gerekir?

Etiketler:

Web Tasarım∙ 29.06.2017 ∙14:45

Günümüzde teknoloji artık hayatımızın çoğu alanında işlerimizin daha hızlı sonuçlanmasını sağlamaya başladı. Bu alanlardan en önemlisi de internet diyebiliriz. İnternet sayesinde bir çok işimizi telefon veya bilgisayar aracılığı ile çok kısa sürede halledebiliyoruz. Çağımızın teknoloji ve internet çağı olmasının sonucunda da her girişimin, her fikrin, her işletmenin kullanışlı ve kaliteli bir web sitesine olan ihtiyacı artmaya başladı.Kaliteli ve kullanışlı web sitesi

Web sitesi, web tasarımcı ve editörlerin sizlere özel oluşturdukları içerik ve tasarımlardan oluşur. Yani web sitesi sizin ihtiyaçlarınız ve beklentileriniz doğrultusunda şekillenir. Mobil uyumlu ve Seo destekli siteler her zaman rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlar. İnternet sitesi yaptırırken yönetim paneli olup olmaması sizin tercihinizdir. Yönetim paneli ile kendi resim, içerik ve videolarınızı kendi sitenize istediğiniz zaman ekleyebilirsiniz. Kısacası kendi web sitenizin gidişatını belirlemek sizin elinizdedir. Fakat tasarım açısından bozulmaların olmamasına özen göstermeniz gerekir. Örneğin fotoğraf eklerken çözünürlüğü düşük veya 300x600 olarak tasarlanan bir alan için sizin kare bir fotoğraf eklemeniz görüntü açısından eksi puan yaratabilir.Mobil uyumlu internet siteleri cep telefonu ve tabletlerin yaygınlaşması sayesinde ulaşılabilirlik açısından avantaj sağlar. Web sitesi yaptırırken sitenizin mobil uyumlu olmasına özen gösteriniz. Hedef kitleniz ne olursa olsun sitenizin mobil uyumlu olması size her zaman iyi getiri sağlar.Mobil uyumlu web sitesi, seo, yönetim panelli web sitesi

Seo destekli internet siteleri ise hedef kitlenizin belli kriterler içeren anahtar kelimeler ile sitenize ulaşmasında önem sahibidir. Seo nokta atışı yapmanızı sağlar.

Web sitesi yaptırırken neler istediğinizi önce bir değerlendirin. Mobil uyumlu, seo destekli ve yönetim panelli internet siteleri doğru ve aktif kullanıldığı taktirde hem prestijinizi hem de kazancınızı arttırır.

2017 Grafik Tasarım Trendleri

Etiketler:

Grafik Tasarım∙ 05.05.2017 ∙14:58

2017 GRAFİK TASARIM TRENDLERİ

Her yıl tasarım hakkında yeni şeyler öğreniyoruz. Bir trend, yavaş yavaş ortaya çıkar ve yavaş yavaş tüm tasarım dallarına girer ve aynı şekilde tamamen ortadan kalkar. Bir tasarım trendinin ömrü bir veya iki yıldan fazla değildir.


01 - Yarı Düz Tasarım

2017 Grafik Tasarım Trendleri Yarı Düz Tasarım

Son birkaç yıldır düz tasarım web tasarımı pazarını yönetti ancak şimdi Ambalaj Tasarımı'ndan etkilenen tasarım, daha boyutsal hale geldi. Bu geçiş hafifçe gölgelerle başlar, yarı düz bir tasarımla devam eder. Düz tasarımın minimalist bir tarzdan evrimi, yeni gelişen teknolojilere uyum sağlamakta.


02 - Sinemagraf

2017 Grafik Tasarım Trendleri  Sinemagraf

2017 Grafik Tasarım Trendleri Sinemagraf Yöntemi

Sinemagraflar, web'in her yerinde gördüğümüz düzenli gif'ler değildir. Sinemagraflar, içinde hareket eden küçük unsurlara sahip görüntülerdir. Bu teknik basit bir fotoğrafın hayata geçirilmesiyle daha gerçekçi olmasını sağlar.


03 - Daha Fazla 3 Boyutlu

2017 Grafik Tasarım Trendleri Daha Fazla 3 boyut

2017 Grafik Tasarım Trendleri  3b Etkisi

VR / AR devrimi hızla bir ivme kazandığından, bu alan oldukça hızlı gelişiyor. Bu nedenle 3B etkisini tüm tasarım alanlarında göreceğiz.


04 - Animasyon

2017 Grafik Tasarım Trendleri Daha Fazla 3 boyut

2017 Grafik Tasarım Trendleri Animasyon

Animasyonlar web tasarımında giderek daha fazla kullanılmaya başlandı. Gif'ler, SVG, WebGL CSS veya videolar olabilir. Animasyonlar kesinlikle geçen yılki web tasarım trendlerinde en büyük şeylerden biriydi, bu nedenle bunları kullanmaktan çekinmeyin.


05 - Geometrik şekiller, desenler, çizgiler ve daireler

2017 Grafik Tasarım Trendleri Geometrik şekiller, desenler, çizgiler ve daireler

Bu trend 2016'da başlayıp 2017'de devam etmekte. Düz veya yumuşak bir gölge ile bazı modern şekiller ekleyerek web sitesini kişiselleştirebilirsiniz.


06 - Cesur Renkler

2017 Grafik Tasarım Trendleri Daha Fazla 3 boyut

2017 Grafik Tasarım Trendleri Cesur Renkler

Açıklama yapmak için kalın renk kullanın. Ambalaj tasarımı ve düz tasarım, cesur renklerle mükemmel bir şekilde çalışır. İstediğiniz renkleri seçmek ve eşleştirmek için Google tarafından sağlanan renk paletini kullanabilirsiniz.


07 - Renk Geçisi

2017 Grafik Tasarım Trendleri Renk Geçisi

Renk geçişleri şu an en büyük trendlerden biridir. 2016'dan başlayıp hızla büyüyen Instagram gibi büyük isimler, logolarını ve görüntülerini düz renkten çok renkli geçişlere değiştirmeye karar verdiler. Logolardan düğmelere veya resim bindirmelerine kadar her yerde bu trend kullanılmakta.


08 - Özel Grafikler ve İllustrasyonlar

2017 Grafik Tasarım Trendleri Özel Grafikler ve İllustrasyonlar

Hazır fotoğraflar yine de oldukça popüler, ancak 2017'de artan yeni bir trend var: özel yapılmış grafikler ve illüstrasyonlar. Herhangi bir ziyaretçinin hatırlayacağı benzersiz bir web sitesi istiyorsanız, dijital bir tasarımcı ile iletişime geçin. Dolayısıyla, daha az stok ve daha orijinal, benzersiz görüntüler edinebilirsiniz.


09 - Videolar her yerde

2017 Grafik Tasarım Trendleri Videolar her yerde

Video içerik kullanımı son bir yılda artış gösterdi ve insanlar bir hikayeyi anlatan yüksek kaliteli videolar görmek istiyor. Web sitesinde gösterilen video, kısa ya da uzun bir döngü halinde yayınlanabilir; bu da, bir ürün ya da izleyicinin hikayeyle ilgilenmesini sağlayacak geniş kapsamlı bir sinematografik projeyi gösterir.


10 - Küçük Tasarım Detayları

2017 Grafik Tasarım Trendleri Küçük Tasarım Detayları

2017 Grafik Tasarım Trendleri Tasarım Detayları

Ayrıntılara odaklanma bu yıl gerçekten önemli. Gezinme noktaları, köşe logoları gibi küçük ayrıntılardan, işi yapmak için küçük ayrıntılara odaklanın.


11 - Logo Tasarımı

2017 Grafik Tasarım Trendleri Logo Tasarımı

2017 Grafik Tasarım Trendleri Logo Design

2017 Grafik Tasarım Trendleri Logo Yapımı

Logo tasarımlarında bu yıl minimal logolar, el çizimi, negatif boşluk, kırpma, geometrik, çizgisel resim, görsel ağırlıklı logolar, hareketli, renk geçişli ve fotoğraflı logolar ön plana çıkıyor.


12 - Tipografi Trendleri

2017 Grafik Tasarım Trendleri Tipografi

2017 Grafik Tasarım Trendleri Tipografi nedir?

2017 Grafik Tasarım Trendleri Tipografi Trendleri

Büyük cesur ve güzel tipografi bu yıl başlık kullanımında ön planda. Tipografide renk geçişleri, görsel hiyerarşi, küçük yazılar, hareketli tipografi yine tasarımlarda etkili bu yıl etkisini gösteriyor. Metin ile fotoğrafçılık arasındaki kombinasyon harika görseller ortaya çıkarıyor. Geometrik şekiller aynı zamanda modern bir sonuç elde etmek için tipografiyle de birleştirilebilir.İki veya daha fazla fontun birlikte kullanımı bu yıl hala eğilimdedir. Projeleriniz üzerinde size yardımcı olacak bazı ilginç eşleştirmeler yapabilirsiniz.

İnsanlar Sosyal Medyada Ne Kadar Zaman Geçiriyor?

Etiketler:

Sosyal Medya∙ 28.03.2017 ∙15:55

Pazarlama ajansı Mediakix tarafından yapılan bir araştırmaya göre, hayatımızın 5 yıldan fazlasını sosyal medyada geçiriyoruz.

Mediakix; YouTube (40 dakika), Facebook (35 dakika), Snapchat (25 dakika), Instagram (15 dakika) ve Twitter (1 dakika) günde harcanan ortalama süreye göre hayatımız boyunca 5 yıl 4 ayımızı sosyal medyada geçiriyoruz.

Sosyal medya kullanımı dışında; televizyon izleme, yeme/içme, sosyalleşme ve çamaşır yıkama gibi günlük aktivitelerimize hayatımız boyunca ayırdığımız ortalama vakit ise toplam 7 yıl 8 ay.
İnsanlar Sosyal Medyada ne kadar zaman geçiriyor

SEO Nedir? Neden SEO Yaptırmalısınız?

Etiketler:

Seo∙ 20.03.2017 ∙14:00

SEO Nedir?
SEO, “Search Engine Optimization” ın kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı Arama Motoru optimizasyonudur. Arama motorlarının > web sitelerini daha kolay bir şekilde tarayabilmesi için yapılan kriterlerin tamamıdır.

SEO Ne İçin Yapılır?
SEO çalışması yaptığınızda, potansiyel müşterilerinize etkili ve hızlı bir şekilde ulaşarak, web sitenize ulaşılabilirliği arttırabilirsiniz.

SEO’su başarılı yapılmış internet sitesinin etkileşim ve potansiyel müşteri sayısında gözle görülür şekilde artış gözlemlenir.

Hizmet veya ürün satan firmaların olmazsa olmazı SEO’dur. İnternet reklamcılığı yaparak gelir sağlayan firmaların da SEO vazgeçilmez unsurları arasındadır.

Örneğin A ürünü satan bir firmayı ele alırsak arama motoruna A ürününe ihtiyacı olan bir kullanıcı öncelikle “A ürünü fiyatları” ya da “A ürünü satın al” gibi kelimeler yazar. Seo yaptıran A ürünü firması buna benzer anahtar kelimeler ile arama motorunda üst sıralarda gözükür ve dolayısıyla bilinirliği ve potansiyel müşteri sayısı artar.

SEO Hemen Sonuç Verir mi?
SEO çalışması ilk günden sizin web sitenize etki etmez. Süre 2 hafta ile 6 ay arasında değişir. Bu süre sizinle aynı anahtar kelimeleri kullanan rakipleriniz ve Google, Yandex vs arama motorlarına uyumlu SEO çalışması yapmanız ile ilgilidir.

Facebook Dislike Butonunu Test Etmeye Başladı

Etiketler:

Sosyal Medya∙ 13.03.2017 ∙13:15

Facebook, kullanıcılarından gelen istek üzerine Messenger üzerinde “(dislike) beğenmeme” butonunu test etmeye başladı. Kullanıcıların Timeline’ındaki paylaşımlarına verdikleri tepkileri Messenger üzerindeki kişisel konuşmalara da taşımak isteyen Facebook, Messenger’ı daha eğlenceli hale getiriyor ve uzun süredir beklenen “beğenmeme” tepkisini Facebook Messenger ile kullanıcılarına sunuyor.
Facebook dislike butonunun kullanıcılarına sunuyor

Facebook Messenger Beta kullanıcılarının hizmetine sunulan bu özellik, kullanıcıların olumsuz tepki de verebilmesini sağlıyor. Şu an test aşamasında olan bu özellik, Messenger kullanıcılarının sohbetlerine yeni bir tarz getireceğe benziyor.
Mark Zuckerberg

Tarihe Damgasını Vurmuş Kadınlar

Etiketler:

Güncel∙ 07.03.2017 ∙17:06

Sabiha Gökçen (1913-2001)
Türkiye'nin ilk kadın pilotlarından birisidir ve dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotudur. Sabiha Gökçen Atatürk’ün de destek vermesi ile Türk Hava Kurumu'nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu'na girdi. 1937’de Askeri uçuş brövesi aldı. 1937 yılında Tunceli’de başlayan ayaklanmaları bastırmak üzere gönderilen ekipte yer aldı. Türkiye'nin ilk kadın pilotu ve dünyanın ilk kadın savaş pilotu olan Sabiha Gökçen, havacılık tarihine yaptığı katkılardan dolayı Amerikan Hava Kurmay Koleji tarafından "Adını Dünya Tarihine Yazdıran 20 Havacıdan Birisi" olarak seçilmiştir.
Tarihe damgasını vuran kadınlar | Sabiha Gökçen

Afife Jale (1902-1941)
Sahneye çıkan İlk Türk kadın oyuncudur. Darülbedayi’nin tiyatro kursları için açtığı sınavı kazandı. Müslüman kadınların sahneye çıkması yasaktı ama Darülbedayi, kadınların sadece kadınlara özel gösterilerde oynayacakları gerekçesiyle Müslüman kadınları bünyesine almıştı. Afife Hanım daha sonra stajyer oyuncu kadrosuna girdi. 1919 yılında Apollon Sineması’nda ilk gösterimi yapılacak olan "Yamalar" adlı oyununda,“Jale” takma adı ile sahneye çıktı. Böylece sahneye çıkan ilk Türk kadını olarak tarihe geçti. O günden sonra Afife Jale olarak anıldı.
Tarihe damgasını vuran kadınlar | Afife Jale

Sabiha Rüştü Bozcalı (1904-1998)
İlk kadın illüstratör tasarımcıdır. Kariyerine resim eğitimi ile başladı. 1949 yılında illustratörlük yapmaya başladığı Milliyet gazetesinde, 1953'ten itibaren gazete ressamı olarak ayrıca yine 1953'ten sonra birçok gazetede gazete ressamı olarak çalıştı ve birçok yazarın eserleri için illüstrasyonlar yaptı. İllüstrasyonları dönemin gazetelerinde yayınlandı. Çalışmalarıyla reklam ve yayıncılıktaki dönüşüme ışık tutmuştur.
Tarihe damgasını vuran kadınlar | Sabiha Rüştü Bozcalı

Frida Kahlo (1907-1954)
Yirminci yüzyıl popüler kültür ikonu haline gelen kadın ressam. Pablo Picasso’ya bile "Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz" dedirtmiştir. Kahlo, 1938’de New York’ta bir sergi açtı ve bu sergi ona uluslararası ün getirdi.Bu başarı üstüne 1939’da Paris’te bir sergi açtı. Paris sergisinde eserleri büyük ilgi topladı; Picasso ve Kandinsky gibi sanatçıların övgüsünü kazandı; Louvre Müzesi, sanatçının Çerçeve adlı tablosunu satın aldı.
Tarihe damgasını vuran kadınlar | Frida Kahlo

Marie Curie (1867-1934)
Polonya asıllı kimyager ve fizikçi. Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla iki farklı alanda Nobel Ödülü kazandı 1903 Nobel Fizik ödülü, 1911 Nobel Kimya ödülü sahibi ve radyoloji biliminin kurucusudur. Curie, Nobel Ödülü'nü alan ilk kadın, bu ödülü iki kere alan ilk bilim insanı olmuştur. I. Dünya Savaşı sırasında taşınabilir röntgen cihazları yaptı.
Tarihe damgasını vuran kadınlar | Marie Curie

Anna Lee Fisher (1949-)
Amerikalı bir kimyager ve eski bir NASA astronotudur. Anna en eski aktif Amerikan astronotu. Nasa kariyeri boyunca 3 ana programa dahil oldu. Bir uydu görevinde çalışan uzaydaki ilk kadınlardan biriydi ve sonra uluslar arası uzay istasyonunun oluşturulması ve operasyonlarında anahtar rol oynamaya devam etti.
Tarihe damgasını vuran kadınlar | Anna Lee Fisher

Helen Lansdowne (1886-1964)
Reklamcılığın Öncüsü ilk kadın reklamcı.Sadece yetenekli bir reklamcı olmakla kalmadı, ulusal reklamcılığı başarıyla planlayan ve yazan ilk kadın oldu. Reklamcılığın başarısının kadın tüketicilere dayandığını savundu.Tarihe damgasını vuran kadınlar | Helen Lansdowne

Margaret Hamilton (1936 - )
Bilim adına tarihin en önemli kadınları arasında yer alır. Matematik ve bilgisayar alanlarında uzmanlaşmasının yanı sıra Apollo 11 ‘in kullanım kılavuzunu hazırlamıştır. İlk yazılım mühendisi diyebiliriz kendisi için. Tarihe damga vuran başarısı ise 31 yaşındayken Apollo 11 ay görevi için 145 bin satırdan oluşan kod yazmasıdır.
Tarihe damgasını vuran kadınlar | Margaret Hamilton

Ada Lovelace (1815 - 1852)
Tarihin ilk bilgisayar programcısıdır. Onun yazdığı sistem karmaşık müzik eserleri bestelemek, grafik üretmek ve karmaşık matematiksel problemleri çözmek için kullanılabilirdi.
Tarihe damgasını vuran kadınlar | Ada Lovelace

Web sitesi tasarlarken nelere dikkat edilmeli?

Etiketler:

Web Tasarım∙ 28.02.2017 ∙17:58

Müşteri analizi
Öncelikle web site yi kim için ve hangi amaçla yapıyorsak bu doğrultuda bir tasarım yapmalıyız. Her ne kadar kusursuz olduğunu düşündüğümüz bir tasarım yapsak dahi site sahibi kişiye hitap etmiyorsa olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden siteyi kimin için tasarlıyorsak analizi iyi yapmalı ve detaylara önem vermeliyiz.

Sektör Araştırması
Tasarıma başlamadan önce hangi sektörde bir çalışma yapacaksak en azından 1 saatimizi sektör hakkında bilgi edinerek geçirebiliriz. Ayrıca yapılan örnekleri incelememizin de faydası olacaktır. Sektör hakkında bilgi sahibi olmazsak tasarım soğuk ve eksik kalabilir.

Renk Kullanımları
Tasarımda en dikkat çekici ve kaliteyi yansıtan yerlerden birisi de renklerin nasıl kullanıldığıdır. Kullanıcıyı rahatsız etmeyen veya yormayan renkler iyi bir izlenim bırakır. Renk uyumunu tutturabilen tasarımcılar her zaman bir adım öndedir diyebiliriz.
Web sitesi tasarımında renk kullanımı

Özgün Tasarım
Kaliteli bir web sitesi özgün olmalıdır. Hazır temalardan olabildiğince kaçınmalıyız. Standartların dışında işler yapmak sizi bir adım öne geçirecektir.

Taslak Oluşturma
Elinizden geldiğince tasarımınızı şekillendirirken kağıda dökmenizde fayda var. Fırsatınız varsa olabildiğince detaylandırabiliriz. İyi bir plan dahilinde başlayan web siteleri genellikle olumlu sonuçlar doğurur.
Web sitesi tasarımında taslak oluşturmanın önemi

Kurumsallığı Yansıtma
Tasarımınız firmanın kurumsal kimliğini yansıtmalıdır. Renkler, düzen, içerik bazen de sadece küçük bir ikon kullanarak kullanıcıya firmanın imajını yansıtabilirsiniz.

Hedef Kitle
Kullanıcılar;
• İnternet sitenizden ne bekler?
• Neden sizin sitenizi tercih etmeliler?
• İnternet sitenizi tekrar ziyaret ederler mi?

Bu soruların cevaplarını doğru ve tarafsız bir şekilde cevaplamak size artı puan kazanacaktır. Soruları kendinizce çoğaltabilirsiniz. (En çok ziyaret ettiğiniz internet sitesini inceleyebilirsiniz.)

Web Tarayıcılar ile Uyumluluk
Tasarımınızın bütün tarayıcılar ile uyumlu olmasına dikkat etmeniz size fayda sağlayacaktır.

Objektif olma
Tasarımın son aşamasında rahat bir nefes almadan önce yaptığınız işi tarafsız bir şekilde inceleyin ve acımasız olun!! Bu sizi bir değil birkaç adım öne taşıyacaktır.

Tasarım dolu bir hayat geçirmeniz dileğiyle…

Konular

Popüler